Studie uvádí, že 97 % vydaných meme coinů již zaniklo
4 min readObsah Článku
Průměrná životnost meme coinu je pouhý jeden rok, což je pouhá třetina průměrné existence kryptoměnového projektu.
Analytická společnost Chainplay vydala ve středu (07/08) zprávu „State of Memecoin 2024“. Podle průzkumu zanikne v průměru 2 020 projektů meme coinů za měsíc. Tato míra zániku převyšuje míru tvorby nových projektů.
Navíc celkem 97 % vydaných meme coinů k tomuto roku zemřelo. Proto podle zprávy výsledky průzkumu zdůrazňují „nejistou povahu“ investování do meme coinů:
„Průměrná životnost meme coinu je jen jeden rok, což je jen třetina životnosti průměrného kryptoměnového projektu. Tento rychlý obrat zdůrazňuje spekulativní a často krátkodobou povahu meme coinů, což z nich dělá riskantní investiční volbu.“
Navzdory riziku však meme coiny zůstávají oblíbenou investicí. Ostatně 60 % investorů do meme coinů je podle studie považuje za krátkodobou investici.
Base je síť, kde zaniká nejvíce meme coinů
Studie také vysvětluje kritéria používaná pro zvažování toho, že meme coiny přestaly existovat. Například bere v úvahu scénáře, kdy je tržní kapitalizace nižší než 1 000 dolarů a pool likvidity nižší než 50 000 dolarů. Kromě toho zvažuje, zda funguje web a aktivitu na účtu X.
Podle zprávy je Base platformou, na které zaniká nejvíce meme coinů, s úmrtností 66,91 %. Base je druhá vrstva Etherea vyvinutá společností Coinbase. Následuje síť Solana s úmrtností 54,03 %. A konečně, Ethereum má úmrtnost na meme coinech 36,59 %.
Jak zpráva dodává, tato data ukazují, že nestabilita převládá na více platformách, i když některé platformy jsou náchylnější.
Polovina meme coinů jsou podvody
Zpráva také ukazuje, jak je tento trh vážně zasažen podvodnými aktivitami. Koneckonců, 55,24 % všech meme coinů bylo podle studie považováno za podvody. Base je opět platformou s nejvyšší mírou škodlivých meme coinů, a to 59,15 %. Dále následuje Ethereum s 55,59 % a Solana s 51,87 %.
28 % investorů již nahlásilo nějakou ztrátu kvůli podvodným meme coinům. Proto je podle zprávy na tomto trhu „kritická potřeba due diligence“. Jedná se o proces zkoumání obchodní příležitosti, který by měl investor podstoupit, aby posoudil rizika spojená s transakcí.
V tomto ohledu se osvědčily se například auditní zprávy. Ostatně z 81 % dokázaly auditní společnosti správně odhadnout, zda meme coin skončí jako podvod.
Většina investorů považuje meme coiny za postradatelné
Navzdory rizikům a vysoké volatilitě mají meme coiny své místo v mnoha portfoliích investorů. Koneckonců, dvě třetiny krypto investorů již investovaly do meme coinů. Proto podle zprávy:
„Toto rozšířené přijetí naznačuje značnou víru v potenciál vysokých výnosů navzdory známým rizikům.“
Vnímání meme coinů se však mezi různými skupinami investorů výrazně liší. Například 54 % všech memecoinových investorů je nepovažuje za podstatné pro svá portfolia. Na druhou stranu 58 % nových investorů (téměř 6 z 10) považuje toto krypto aktivum za klíčové. Studie považuje za „nové“ investory ty, kteří jsou na trhu méně než šest měsíců.
Pouze třetina investorů, kteří jsou na trhu déle než rok, považuje meme coiny za nepostradatelné. A konečně, postoj médií k memecoinům je převážně opatrný. Jen 13,77 % zpráv o nich je optimistických, což podle studie odráží rozšířenou skepsi.
Metodologie studie
Podle zprávy se studie zaměřila na tři blockchainové platformy: Solana, Ethereum a Base. Pokud jde o identifikaci podvodných meme coinů, studie odkazovala na statistiky na Dextools.
Chainplay použila tři metriky: uzamčená likvidita, ověřený smart kontrakt a honeypot. Při selhání kterékoli z těchto metrik byl meme coin považován za podvodný.
- Elon Musk odhalil seznam akcionářů X včetně Billa Ackmana, Binance a Seana ‚Diddyho‘ Combs - 27 srpna, 2024
- Kamala Harrisová chce v případě zvolení zintenzivnit opatření proti kryptoměnám - 15 srpna, 2024
- Gods Unchained vylepšuje hráčský zážitek novými avatary a aktualizovaným systémem progrese - 14 srpna, 2024